„Rajd Pieszy i Rowerowy Szlakami Puszczy Kampinoskiej.”

DSCF4086

W dniu 21 sierpnia 2014r. udaliśmy się na wycieczkę do miejscowości Łubiec, która znajduje się w powiecie warszawskim zachodnim aby wziąć udział w Jubileuszu X lecia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu „Przyłącz się do nas”oraz w Rajdzie Pieszym i Rowerowym Szlakami Puszczy Kampinoskiej.

DSCF4040 DSCF4055

Po przybyciu na miejsce zostaliśmy miło przywitani a impreza rozpoczęła się od prezentacji historii domu. Następnie terapeuci wraz z uczestnikami obdarzyli nasze dusze pięknym występem artystycznym. Po obfitym posiłku udaliśmy się na rajd pieszy i rowerowy a następnie po delektowaniu się tortem urodzinowym był czas na wspólną zabawę.

DSCF4060 DSCF4066

Dziękujemy organizatorom za wspaniałą zabawę i to, że ŚDS Soteria jest wpisana na stałe w kalendarz imprez w ŚDS w Łubcu.

DSCF4068 DSCF4092 DSCF4096

 

 

„DEPCZĄC PO HISTORII…”

 

1 2

W dniu 04 lipca 2014r. udaliśmy się na wycieczkę do Nowego Miasta Lubawskiego, gdzie po raz pierwszy uczestniczyliśmy w „Marszu na Grunwald”. W sobotę po zakwaterowaniu się w zaprzyjaźnionym Powiatowym Domu Samopomocy wyruszyliśmy wspólnie na zwiedzanie pobliskiego Kurzętnika – grodu z wizerunkiem koguta w herbie. Wdrapaliśmy się na Górę Zamkową, gdzie zachowała się ruina zbudowanego na przełomie XIII i XIV wieku zamku Kapituły Chełmińskiej, skąd podziwialiśmy sam Kurzętnik jak i dolinę rzeki Drwęcy z Nowym Miastem w oddali. Po przyjeździe był czas na grillowanie oraz dyskotekę.

10301061_603181456446534_220072915102206559_n 10374032_603175433113803_7425156964534822438_n

W dniu 5.07.2014 o godz. 12.00 w nowomiejskiej Bazylice odbyły się uroczystości związane z Marszem na Grunwald. Pasowano rycerzy, odegrano „Ostatnią naradę”, inscenizację „Bitwy o Bratian”. Nie zabrakło też tańców średniowiecznych, turniejów rycerskich i zawodów łuczniczych, koncertu zespołu „Percival”. Licznie zgromadzona publiczność bawiła się do późnych godzin nocnych.

DSCF4581 DSCF4590 10418299_603190729778940_6415822022245844488_n DSCF4610DSCF4606 DSCF4601 DSCF4620 DSCF4621 DSCF4627 DSCF4648 DSCF4660 DSCF4664  DSCF4666 DSCF4667 DSCF4669 DSCF4682 OLYMPUS DIGITAL CAMERA DSCF4700 DSCF4695 DSCF4689

„Połamani słowem w akcji…”

DSCF4376

Dotychczasowym działaniom teatralnym w kwietniu 2014r. postanowiliśmy nadać spójną formę. Powstała zatem grupa teatralna pod szyldem „POŁAMANI SŁOWEM”, która natychmiast zabrała się do intensywnej pracy. Efektem jej działań było przedstawienie pt. ”Baśń o upartym ośle”, które odegraliśmy po raz pierwszy 26 maja a następnie przedstawiliśmy ją gościom z „Monaru” 29 maja. Z kolei 2 lipca mieliśmy zaszczyt wystąpić przed dziećmi w wyszkowskiej bibliotece w ramach wakacyjnych zajęć. Wydarzenie to dostarczyło nam wielu pozytywnych wrażeń, gdyż dzieci aktywnie uczestniczyły w przygotowanych przez nas zajęciach. Wspólne 1,5 godziny minęło na dyskusji o złych i dobrych stronach uporu, czytaniu wierszy, zabawie w zgadywanki i wspólnym śpiewaniu. Mamy nadzieję, że to początek dalszej pozytywnej współpracy. Dziękujemy kierownictwu biblioteki dziecięcej za gościnności i zaangażowanie.

DSCF4457DSCF4458DSCF4466DSCF4469DSCF4547DSCF4548

II Olimpiada Osób Niepełnosprawnych w Brańszczyku

             II Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych odbyła się 28 maja w Brańszczyku na terenie Domu Pomocy Społecznej. Oprawą imprezy zajęli się  pracownicy Zespołu Szkół Specjalnych oraz pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. W imprezie wzięły udział instytucje opiekuńcze i edukacyjne z terenu powiatu wyszkowskiego oraz  powiatów sąsiadujących .Zawody rozpoczęły się ceremonią olimpijską. Na znak otwarcia imprezy zostały wypuszczone gołębie symbolizujące pokój. Nasz dom reprezentowało 13 osób w pięciu konkurencjach tj. grze zespołowej w ringo, piciu napoju przez słomkę na czas, rzucie piłką lekarską, dmuchaniu piłeczki po równi pochyłej, rzucie piłką do celu. Nasi olimpijczycy zdobyli 2 medale srebrny i złoty w konkurencji dmuchanie piłeczki po równi pochyłej (złoto Piotr Jarka) oraz piciu napojów przez słomkę na czas(srebro Sławomir Sarnacki. Podczas zawodów panowała aura rywalizacji i ducha walki. Pośród pięknie otaczającej zieleni uczestnicy olimpiady kibicowali swoim koleżankom i kolegom oraz integrowali się z osobami z innych instytucji. Odbyły się także mecze piłki nożnej (m.in. VIP-y kontra Reszta Świata). Organizatorzy zadbali także o nasze brzuszki. Ciepłe posiłki oraz zimne napoje gasiły pragnienia olimpijczyków. Gratulujemy organizatorom tak wspaniałej imprezy  i dziękujemy, że „Soteria” mogła uczestniczyć w tak dobrze zorganizowanej zabawie. Gratulacje dla naszych medalistów!!! Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników zawodów, zaangażowanie i walkę do „ostatniego gwizdka”.

                                       

Spotkanie wielkanocne w Soterii

15 marca  w „SOTERII” odbyło się uroczyste Wielkanocne spotkanie, na które społeczność ŚDS zaprosiła panią Teresę Goździewską – przedstawiciel Burmistrza Wyszkowa, panią  Ewę Chmielewską - przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej, panią Alicję Zapolską – dyrektor Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Dębinkach oraz proboszcza parafii św. Wojciecha ks. Romana Karasia.

Po wspólnej modlitwie, śpiewaliśmy okolicznościowe piosenki przy akompaniamencie gitary. Po czym oddaliśmy się ucztowaniu – spożywaliśmy potrawy przygotowane przez domowników w ramach treningu kulinarnego.

 

Dzień kobiet

W tym roku dzień kobiet upłynął pod znakiem aktywności teatralnej. Uczestnicy Soterii biorący udział w zajęciach teatralnych, zaprezentowali dwie krótkie etiudy o tematyce miłosnej, przed publicznością Domu Seniora.

Wiosenne spotkanie z wojskiem 21.03

Pierwszy dzień wiosny, oprócz pięknej pogody, przywitał uczestników Domu Soteria dodatkowymi atrakcjami. Spotkanie z wojskiem, zaowocowało m.in degustacją grochówki wojskowej, akcjami z bronią w ręku, poznaniem człowieka/żołnierza z lasu, wejściem w rolę sapera (fotorelacja poniżej).

Pożegnanie w ” SOTERII”

W dniu 28.02.2014r. pożegnaliśmy naszą koleżankę i terapeutkę Alicję Zapolską. Po wielu latach wspólnej pracy z żalem rozstajemy się i jednocześnie składamy serdeczne podziękowania za opiekę, wskazywanie perspektyw życiowych i wspieranie w trudnych chwilach. Życzymy wielu sukcesów w nowo podjętej pracy zawodowej.

Tego samego dnia również pożegnaliśmy kolegę psychologa Marcina Sękowskiego, któremu życzymy wielu sukcesów zawodowych.

Kolędnica w DPS dla Dzieci w Niegowie

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie zorganizował po raz pierwszy kolędnicę. Na imprezę zaproszono gości z placówek, zajmujących się rehabilitacją osób niepełnosprawnych, głównie z Powiatu Wyszkowskiego. Uczestnicy spotkania śpiewali piękne polskie kolędy i pastorałki oraz zaprezentowali swoje talenty artystyczne.

Własne aranżacje pieści bożonarodzeniowych przygotowali: Chór Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie pod kierunkiem Zofii Borkowskiej, mieszkańcy DPS „Fiszor” z Gaju oraz Uczniowie i nauczyciele Szkoły Filialnej SOSW w Wyszkowie z/s w Gaju, uczniowie Szkoły Filialnej Szkoły Podstawowej Specjalnej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym z siedzibą w DPS dla Dzieci w Niegowie wraz z nauczycielami, Zespół „Nadbużanie” działa w DPS w Brańszczyku pod kierunkiem Beaty Konarzyckiej, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Wyszkowie, Ośrodek Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy PSOUU koło w Wyszkowie, Zespół wokalny z Zespołu Szkół Specjalnych w Brańsczyku, Zespół wokalno-instrumentalny uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie, nauczyciele szkoły wraz z pracownikami Nadleśnictwa w Wyszkowie połączyli się w Chórze Przyjacielskim Leśno – Nauczycielskim, podopieczni DPS dla Dzieci w Niegowie i pracownicy placówki, a także młodzież z Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie.

Ponadto podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „SOTERIA” w Wyszkowie zaprezentowali przedstawienie „Na świątecznym polskim bazarze”. Poniżej znajdują się zdjęcia z występu.

Wszyscy uczestnicy kolędnicy otrzymali upominki.