Dla dzieci

DSCF4043

Dnia 4 listopada w sali kameralnej wyszkowskiej biblioteki zagraliśmy dla dzieci z Olszanki „Baśń o upartej księżniczce”.Spotkania teatralne w Bibliotece są stałym elementem naszej twórczości artystycznej.Dzieci stanowią otwartą i zaangażowaną w przedstawienia publiczność, a zabawa w teatr pozwala nam się wzajemnie poznać.Na pewno niebawem pojawimy się w bibliotece z nowym repertuarem ponieważ taką przyjaźń warto pielęgnować.

DSCF4041 DSC_4232

Karolina – Księżniczka                        Rycerze – Robert i Artur

DSC_4214 DSC_4212

Sławek – Król                                                          Kamil – Doradca Króla

DSC_4231ab

Rycerze – Tomasz i Artur                                Narrator – Urszula

DSC_4219 DSC_4222 DSC_4226 DSC_4217

 

BAL

Na gościnnych występach

IMG_9806 (1)

3.10.2014r. w DK. Hutnik odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wykład inauguracyjny wygłosił Igor Pogorzelski, a jego tematem była sztuka ludowa Kurpiów i człowiek,który ją badał i opisywał-Oskar Kolberg.Tymczasem nasza grupa teatralna gorączkowo przygotowywała się do występu przed licznie zgromadzoną publicznością.Studenci i studentki UTW miały okazję pośmiać się-to dzięki prezentacji komedii o zabarwieniu feministycznym pt;”Baśń o upatrej księżniczce”,w którą brawurowo wcieliła się Karolina, a także oddać się reflekcjom jesiennym-to dzieki prezentacji lirycznej,na którą złożyły się pełne zadumy nad ludzkim losem i naturą pełną sprzeczności wiersze Wojtka Kozaka,ks. Jana Twardowskiego oraz pieśń o nadziei-Miejcie nadzieję…Adama Asnyka.

IMG_9823IMG_9832

My mamy nadzieję,że teatralna forma ubarwienia tak ważnej uroczystości jak inauguracja roku akademickiego dla naszych energicznych i kreatywnych wyszkowskich seniorów przypadła do gustu tak im, jak i organizatorom imprezy.

IMG_9841 IMG_9844

W przedstawieniu o upartej księżniczce niebagatelną rolę odegrali także Sławek-jako król krainy zwanej Soterią,któremu niesforna córeczka dostarczyła wielu zmartwień w związku ze swą niechecią do zamążpójścia oraz Kamil-jako niestrudzony Doradca rozpaczliwie próbujący znaleźć rozwiązanie w zaistniałej sytuacji.

IMG_9850 IMG_9856

Słowa uznania należą się także barwnej plejadzie rycerzy, którzy na scenie Hutnika demonstrowali swe zalety jednocześnie obnażając  wady i słabości. A zatem wielki ukłon dla Pabla Uroczego z Marsylii, niesfornego hulaki lubiącego napoje wyskokowe Wikinga Olafa-Artura.,Brutusa Groźnego-macho którego zagrał Daniel oraz rycerza intelektualisty preferującego szachy i polityczne manipulacje- Ignacego, w którego z wielkim wdziękiem wcielił się  niezastąpiony Tomasz.

IMG_9812 IMG_9811

W trakcie przedstawienia nie zabrakło zabawy z publicznością-wielki bal ogłoszony przez Monarchę skłonił kwiat rycerstwa do  tańca z  porwanymi z publiki  niewiastami.Publika miała okazję uczestniczyć w pełnych grozy i humoru sytuacyjnego scenach batalistycznych.Publiczność przyjęła naszą prezentację  zgodnie z jej wymową.-salwy śmiechu i oklaski długo nie cichły.

IMG_9866 IMG_9867

Poetycka prezentacja w wykonaniu Karoliny, Sławka,Tomasza i Kamila wprawiła wszystkich w jesienną zadumę,a niektórym zakręciły się łzy w oku. Wynika z tego,że poezja nawet w dzisiejszych czasach trafia do ludzi i jest im potrzebna z czego bardzo się cieszymy.

Lucynów

DSCF4055

15.10.2014r. zagościliśmy w szkole podstawowej w Lucynowie.Po raz kolejny zaprezentowaliśmy „baśń o upartej księżniczce”. Tym razem dostarczyliśmy wrażeń i sprowokowalismy do refleksji nad uporem i ludzkimi słabościami młodszych uczniów.

DSCF4057DSCF4047

Dzieci wykazywały zainteresowanie rycerskim rynsztunkiem i spontanicznie reagowały tak na kaprysy księżniczki.

DSCF4043DSCF4052

Po przedstawieniu rozmawialiśmy z nimi o tym dlaczego księżniczka ostatecznie nie dokonała żadnego wyboru, a zdania co do jej zachowania były podzielone.Spotkanie z dziećmi było przede wszystkim okazją do zaprezentowania im twórczości teatralnej uczestników ŚDS Soteria.

XIV Mazowiecki Przegląd Twórczości Artystycznej Środowiskowych Domów Samopomocy SOCHACZEW 2014

DSCF4008

W dniach 10-11 września mieliśmy zaszczyt po raz pierwszy uczestniczyć w XIV Mazowieckim Przeglądzie Twórczości Artystycznej  ŚDS w Sochaczewie pod honorowym patronatem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, pod hasłem „Co nam w duszy gra”.

DSC_0974

Grupa teatralna „Połamani słowem” zaprezentowała „Baśń o upartej księżnicce” a także podziwiała teatralną i wokalno – muzyczną twórczość innych Środowiskowych Domów Samopomocy.

DSCF4090DSCF4093

DSCF4097DSCF4106

DSCF4112 DSCF4114

Spodobało nam się wiele spektakli i aranżacji muzycznych. Świetnie bawiliśmy się przy znanych piosenkach w wykonaniu naszych kolegów i koleżanek z ŚDS całego Mazowsza.

DSCF4004DSCF4131

DSCF4042 DSCF4053 DSCF4060 DSCF4069

Mieliśmy także okazję uczestniczyć w koncercie zespołu VOYAGER i podziwiać niesamowity występ iluzjonisty.

Z wyprawy wróciliśmy zmęczeni ale w świetnych humorach i z wieloma wspomnieniami.Za rok także zapewne zagościmy na scenie Sochaczewskiego Domu Kultury z nową prezentacją. Serdeczne podziękowania należą się kadrze ŚDS w Sochaczewie, która stanęła na wysokości zadania.

XXI Ogólnopolskie zawody sportowe osób niepełnosprawnych Sochaczew 2014

DSCF4031

Stowarzyszenie Sportowo- Rehabilitacyjne Osób Niepełnosprawnych „Jutrzenka” w Sochaczewie oraz Starostwo Powiatowe w Sochaczewie zaprosiło nas  do wzięcia udziału w XXI Ogólnopolskich Zawodach Sportowych.Zawody te odbyły się w dniu 05 września 2014r. na obiektach sportowych MOSIR  w Sochaczewie, gdzie po raz pierwszy braliśmy w nich udział.

DSCF4038 DSCF4034 DSCF4039 DSCF4041 DSCF4048 DSCF4047 DSCF4048 DSCF4047 DSCF4053 DSCF4068W zawodach sportowych brało udział ponad 200 zawodników z 21 drużyn reprezentujących DPS, ŚDS, WTZ, i inne organizacje zajmujące się osobami niepełnosprawnymi. Nasza ekipa sportowa liczyła 11 osób tj. Piotrek, Daniel, Jarek, Ewelina, Joanna, Tadeusz, Marzena, Sławek, Grzegorz, Kamil oraz drugi Daniel. Na 11 konkurencji braliśmy udział w dziewięciu tj. skoku w dal, biegu z przeszkodami, pchnięciu kulą, biegu płaskim, rzucie piłeczką palantową, rzucie oszczepem do celu, sztafecie 4x100m., turnieju szachowym oraz turnieju tenisa stołowego.Zawody punktowane były w kategorii indywidualnej oraz drużynowej. Startowaliśmy w zawodach tej rangi po raz pierwszy jednak to nie przeszkodziło nam w zajęciu drużynowo III miejsca w klasyfikacji punktowej- co  niewątpliwie jest powodem do dumy.  Było także kilka indywidualnych medali tj. 1 złoto w rzucie oszczepem do celu zdobyła Ewelina, 1 srebrny medal zdobył Jarek w turnieju szachowym, 2 brązy zdobyła Asia w pchnięciu kulą i turnieju tenisa stołowego. Wielką atrakcją był start sztafety mieszanej 4x100m, w której zajęliśmy III miejsce.Te wszystkie wyniki składają się na nasz wielki sukces.

DSCF4103 DSCF4123 DSCF4140 DSCF4130

Dobra organizacja, różnorodność konkurencji sportowych, wspaniała atmosfera, a także możliwość zdobycia medali i nagród przyciągają z roku na rok na tę sportową imprezę coraz więcej osób niepełnosprawnych. Dziękujemy za zaproszenie i gratulujemy naszym sportowcom. Do zobaczenia za rok!

DSCF4145 DSCF4149 DSCF4155

 

GRZYBOBRANIE W GULCZEWIE

DSCF4023

W Długosiodle odbyło się Wielkie Mazowieckie Grzybobranie a nasza społeczność miała swoje grzybobranie. Co by nie robić konkurencji udaliśmy się do lasów w okolicach miejscowości Gulczewo. Nie ważyliśmy zbiorów ale były one imponujące.

DSCF4012 DSCF4021

Spacer po lesie w znacznym stopniu wpłynął na poprawę nastroju, na poprawę koncentracji uwagi i aktywności psychofizycznej. Z zebranych grzybów zrobiliśmy trening kulinarny  – duszone grzybki z cebulką i śmietaną – PYCHOTA!!!

DSCF4029

Wycieczka rowerowa

+

DSCF4002

W dniu 5 września 2014 roku udaliśmy się na rajd rowerowy. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania cmentarza mieszczącego się na skarpie przy ul. Łącznej.Cmentarz żydowski w Wyszkowie – kirkut został założony na początku XIX wieku. W czasie okupacji naziści zdewastowali nekropolię. W latach 90.XX wieku na miejscu kirkutu odsłonięto Pomnik Pamięci Żydów Wyszkowa. W jego ścianę wmurowano ok. 80 odnalezionych macew.

 

DSCF4011 DSCF4008

Kolejnym etapem wycieczki był rajd szlakami Puszczy Białej przez miejscowości Natalin, Leszczydół  Nowiny aż do Nadleśnictwa Wyszków, gdzie odpoczywaliśmy na łonie natury.

DSCF4024  DSCF4004

Po kilkugodzinnej wycieczce wróciliśmy do Soterii.

DSCF4021

Wizyta w Świetlicy Socjoterapeutycznej „Słoneczna”

DSCF4123Tym razem grupa teatralna „Połamani słowem” wystąpiła dla dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej „Słoneczna” w Wyszkowie, by urozmaicić im ostatnie dni wakacji i zaprezentować swoje teatralne zdolności.

DSCF4103

Pokazaliśmy dzieciom „Bajkę o upartym ośle”, a potem wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, czym jest upór, dyskusja, kompromis.

DSCF4105 DSCF4118

Pani kierownik ŚS skierowała do aktorów następujące słowa:”Macie talenty, które pięknie rozwijacie a nasze dzieci powinny brać z Was przykład”.

DSCF4124

Poza przedstawieniem grupa teatralna zaprezentowała także interpretację wiersza Tuwima pt.”Ptasie radio”. Był to godny podziwu popis dykcji, gdyż aktorzy w czasie recytacji musieli:” ćwierkać, kwilić, pimpilitać, czykczyrikać i pimpilić”.

Spotkanie uwieńczył miły poczęstunek. Mamy nadzieję na kolejne spotkania z dziećmi, gdyż dostarczają one nam wiele radości.

DSCF4129 DSCF4127

„Rajd Pieszy i Rowerowy Szlakami Puszczy Kampinoskiej.”

DSCF4086

W dniu 21 sierpnia 2014r. udaliśmy się na wycieczkę do miejscowości Łubiec, która znajduje się w powiecie warszawskim zachodnim aby wziąć udział w Jubileuszu X lecia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu „Przyłącz się do nas”oraz w Rajdzie Pieszym i Rowerowym Szlakami Puszczy Kampinoskiej.

DSCF4040 DSCF4055

Po przybyciu na miejsce zostaliśmy miło przywitani a impreza rozpoczęła się od prezentacji historii domu. Następnie terapeuci wraz z uczestnikami obdarzyli nasze dusze pięknym występem artystycznym. Po obfitym posiłku udaliśmy się na rajd pieszy i rowerowy a następnie po delektowaniu się tortem urodzinowym był czas na wspólną zabawę.

DSCF4060 DSCF4066

Dziękujemy organizatorom za wspaniałą zabawę i to, że ŚDS Soteria jest wpisana na stałe w kalendarz imprez w ŚDS w Łubcu.

DSCF4068 DSCF4092 DSCF4096

 

 

„DEPCZĄC PO HISTORII…”

 

1 2

W dniu 04 lipca 2014r. udaliśmy się na wycieczkę do Nowego Miasta Lubawskiego, gdzie po raz pierwszy uczestniczyliśmy w „Marszu na Grunwald”. W sobotę po zakwaterowaniu się w zaprzyjaźnionym Powiatowym Domu Samopomocy wyruszyliśmy wspólnie na zwiedzanie pobliskiego Kurzętnika – grodu z wizerunkiem koguta w herbie. Wdrapaliśmy się na Górę Zamkową, gdzie zachowała się ruina zbudowanego na przełomie XIII i XIV wieku zamku Kapituły Chełmińskiej, skąd podziwialiśmy sam Kurzętnik jak i dolinę rzeki Drwęcy z Nowym Miastem w oddali. Po przyjeździe był czas na grillowanie oraz dyskotekę.

10301061_603181456446534_220072915102206559_n 10374032_603175433113803_7425156964534822438_n

W dniu 5.07.2014 o godz. 12.00 w nowomiejskiej Bazylice odbyły się uroczystości związane z Marszem na Grunwald. Pasowano rycerzy, odegrano „Ostatnią naradę”, inscenizację „Bitwy o Bratian”. Nie zabrakło też tańców średniowiecznych, turniejów rycerskich i zawodów łuczniczych, koncertu zespołu „Percival”. Licznie zgromadzona publiczność bawiła się do późnych godzin nocnych.

DSCF4581 DSCF4590 10418299_603190729778940_6415822022245844488_n DSCF4610DSCF4606 DSCF4601 DSCF4620 DSCF4621 DSCF4627 DSCF4648 DSCF4660 DSCF4664  DSCF4666 DSCF4667 DSCF4669 DSCF4682 OLYMPUS DIGITAL CAMERA DSCF4700 DSCF4695 DSCF4689

„Połamani słowem w akcji…”

DSCF4376

Dotychczasowym działaniom teatralnym w kwietniu 2014r. postanowiliśmy nadać spójną formę. Powstała zatem grupa teatralna pod szyldem „POŁAMANI SŁOWEM”, która natychmiast zabrała się do intensywnej pracy. Efektem jej działań było przedstawienie pt. ”Baśń o upartym ośle”, które odegraliśmy po raz pierwszy 26 maja a następnie przedstawiliśmy ją gościom z „Monaru” 29 maja. Z kolei 2 lipca mieliśmy zaszczyt wystąpić przed dziećmi w wyszkowskiej bibliotece w ramach wakacyjnych zajęć. Wydarzenie to dostarczyło nam wielu pozytywnych wrażeń, gdyż dzieci aktywnie uczestniczyły w przygotowanych przez nas zajęciach. Wspólne 1,5 godziny minęło na dyskusji o złych i dobrych stronach uporu, czytaniu wierszy, zabawie w zgadywanki i wspólnym śpiewaniu. Mamy nadzieję, że to początek dalszej pozytywnej współpracy. Dziękujemy kierownictwu biblioteki dziecięcej za gościnności i zaangażowanie.

DSCF4457DSCF4458DSCF4466DSCF4469DSCF4547DSCF4548