Dzień kobiet

W tym roku dzień kobiet upłynął pod znakiem aktywności teatralnej. Uczestnicy Soterii biorący udział w zajęciach teatralnych, zaprezentowali dwie krótkie etiudy o tematyce miłosnej, przed publicznością Domu Seniora.

Wiosenne spotkanie z wojskiem 21.03

Pierwszy dzień wiosny, oprócz pięknej pogody, przywitał uczestników Domu Soteria dodatkowymi atrakcjami. Spotkanie z wojskiem, zaowocowało m.in degustacją grochówki wojskowej, akcjami z bronią w ręku, poznaniem człowieka/żołnierza z lasu, wejściem w rolę sapera (fotorelacja poniżej).

Pożegnanie w ” SOTERII”

W dniu 28.02.2014r. pożegnaliśmy naszą koleżankę i terapeutkę Alicję Zapolską. Po wielu latach wspólnej pracy z żalem rozstajemy się i jednocześnie składamy serdeczne podziękowania za opiekę, wskazywanie perspektyw życiowych i wspieranie w trudnych chwilach. Życzymy wielu sukcesów w nowo podjętej pracy zawodowej.

Tego samego dnia również pożegnaliśmy kolegę psychologa Marcina Sękowskiego, któremu życzymy wielu sukcesów zawodowych.

Wizyta dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Słoneczna” w Wyszkowie

W dniu 24.02.2014r. naszą placówkę odwiedziły dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Słoneczna” w Wyszkowie. Wzięły udział w zajęciach zorganizowanych przez terapeutów i uczestników „SOTERII”, m.in. zajęcia muzyczne - śpiew oraz gra na instrumentach muzycznych, zajęcia plastyczne i sportowe.

Kolędnica w DPS dla Dzieci w Niegowie

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie zorganizował po raz pierwszy kolędnicę. Na imprezę zaproszono gości z placówek, zajmujących się rehabilitacją osób niepełnosprawnych, głównie z Powiatu Wyszkowskiego. Uczestnicy spotkania śpiewali piękne polskie kolędy i pastorałki oraz zaprezentowali swoje talenty artystyczne.

Własne aranżacje pieści bożonarodzeniowych przygotowali: Chór Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie pod kierunkiem Zofii Borkowskiej, mieszkańcy DPS „Fiszor” z Gaju oraz Uczniowie i nauczyciele Szkoły Filialnej SOSW w Wyszkowie z/s w Gaju, uczniowie Szkoły Filialnej Szkoły Podstawowej Specjalnej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym z siedzibą w DPS dla Dzieci w Niegowie wraz z nauczycielami, Zespół „Nadbużanie” działa w DPS w Brańszczyku pod kierunkiem Beaty Konarzyckiej, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Wyszkowie, Ośrodek Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy PSOUU koło w Wyszkowie, Zespół wokalny z Zespołu Szkół Specjalnych w Brańsczyku, Zespół wokalno-instrumentalny uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie, nauczyciele szkoły wraz z pracownikami Nadleśnictwa w Wyszkowie połączyli się w Chórze Przyjacielskim Leśno – Nauczycielskim, podopieczni DPS dla Dzieci w Niegowie i pracownicy placówki, a także młodzież z Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie.

Ponadto podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „SOTERIA” w Wyszkowie zaprezentowali przedstawienie „Na świątecznym polskim bazarze”. Poniżej znajdują się zdjęcia z występu.

Wszyscy uczestnicy kolędnicy otrzymali upominki.

Wieczerza wigilijna w „SOTERII”

17 grudnia 2013 w ”SOTERII” odbyło się spotkanie wigilijne. Gościliśmy Wiceburmistrza Adama Warpasa, Dyrektor OPS Agnieszkę Mróz oraz proboszcza parafii św. Wojciecha ks. Romana Karasia. Uczestnicy, pracownicy, sympatycy placówki oraz zaproszeni goście podzielili się opłatkiem, spożyli wieczerzę oraz odśpiewali piękne polskie kolędy.

Życzenia Bożenarodzeniowe

W imieniu wszystkich uczestników oraz pracowników „SOTERII”, wszystkim przyjaciołom i sympatykom naszego Środowiskowego Domu Samopomocy, życzymy radosnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w ciepłej, rodzinnej, pełnej miłości atmosferze oraz dużo zdrowia i spełnienia najskrytszych marzeń.

​Andrzejki w „SOTERII”

29 listopada 2013 odbyły się w „SOTERII” Andrzejki. Jak wiadomo, świętuje się je odprawiając wieczorne wróżby w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię św. Andrzeja. Najstarszy polski zapis dotyczący Andrzejek pochodzi z 1557 roku. Zgodnie z tradycją, w naszym ŚDS uczestnicy zorganizowali wróżby, gry i zabawy andrzejkowe, zakończone zabawą taneczną.

Ostatnia droga

27.11.2013 roku pożegnaliśmy naszą uczestniczkę Jankę. Społeczność „SOTERII” towarzyszyła jej w ostatniej drodze.

Finał „Festiwalu Radości Życia Osób z Niepełnosprawnościami”

Dziś [19.11.20013] w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” odbyło się wyjątkowe wydarzenie. „Festiwal Radości Życia Osób z Niepełnosprawnością” to projekt zainicjowany wspólnie przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkowie oraz „Stowarzyszenie Ważna Róża”.

Organizatorzy zaprosili do udziału w projekcie m.in.: Środowiskowy Dom Samopomocy „SOTERIA”, Polski Związek Niewidomych, grupę wsparcia dla osób chorych na stwardnienie rozsiane działającą przy OPS, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Koło” w Wyszkowie. Projekt jest wspierany przez Zarząd Województwa Mazowieckiego. W jego ramach uczestnicy brali i biorą udział w szeregu atrakcyjnych zajęć, których efekty zaprezentowali dziś na scenie „Hutnika”.

Wydarzenie poprowadzili: Łukasz Deptuła oraz Sylwia Kaźmierczak – liderzy projektu „Kalkulator Kosztów Zaniechania”, którego jednym z efektów był dzisiejszy festiwal. Podczas spotkania uczestnicy projektu zaprezentowali swoje talenty, wśród których dominowało recytowanie oraz odgrywanie różnych ról. Na rozpoczęcie magicznego „Festiwalu” zatańczyli Mistrzowie Świata i Europy w tańcu integracyjnym, po których uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej zaprezentowali spektakl „Jest jak kwiat”. Jednym z celów festiwalu było zapoznanie ludzi z problemami osób niepełnosprawnych oraz pokazanie, jak skutecznie sobie z nimi radzą i jak wielkie talenty posiadają. Wolontariusze oraz organizatorzy zaprosili Bogdana Pągowskiego, Grzegorza Nowosielskiego, Agnieszkę Mróz oraz Krystynę Kurowską do doświadczenia „Jak to jest być niepełnosprawnym”. Zadaniem dyrektor OPS było zejście po schodach w specjalnie przygotowanych obciążnikach, które służyły pokazaniu odczuć osoby chorej na stwardnieje rozsiane. Dyrekotr PCPR zmierzyła się również ze stopniami, wcielając się jednak w sytuację osoby niewidzącej. Zadaniem starosty oraz burmistrza było pokonanie przeszkód na wózku inwalidzkim. Zadania wykonywano pod czujnym okiem koordynatora projektu Artura Laskowskiego. Wszyscy stwierdzili zgodnie, iż bycie osobą niepełnosprawną jest wielkim ciężarem, a za ich męstwo i radzenie sobie z trudnościami należy im się podziw i szacunek.

Podczas festiwalu oglądaliśmy wiele znakomitych występów, m.in.: adaptację „Małego Księcia” w przedstawieniu podopiecznych „Ważnej Róży” pod tytułem „Pamiętniki Małego Księcia”. Publiczność obejrzała także poruszający film o tym, jak radzą sobie osoby chore na stwardnienie rozsiane oraz „Opowieść o wędrowcu, który szczęścia szukał”. Gwiazdą festiwalu był zespół „Drewutnia”.

Dzisiejsze spotkanie, które jest rezultatem ciężkiej pracy wielu organizacji i stowarzyszeń, wolontariuszy i ludzi o dobrym sercu, pokazało ogromną i szczerą radość życia osób niepełnosprawnych. Entuzjazmu, masy energii i otwartość możemy im tylko pozazdrościć.

Tekst pochodzi ze strony: http://www.tubawyszkowa.pl/aktualnosci/czytaj/2472/Festiwal-Radosci-Zycia-w-Wyszkowie . Tam też, pod tekstem, znaleźć można dużo więcej zdjęć z imprezy.