„DEPCZĄC PO HISTORII…”

 

1 2

W dniu 04 lipca 2014r. udaliśmy się na wycieczkę do Nowego Miasta Lubawskiego, gdzie po raz pierwszy uczestniczyliśmy w „Marszu na Grunwald”. W sobotę po zakwaterowaniu się w zaprzyjaźnionym Powiatowym Domu Samopomocy wyruszyliśmy wspólnie na zwiedzanie pobliskiego Kurzętnika – grodu z wizerunkiem koguta w herbie. Wdrapaliśmy się na Górę Zamkową, gdzie zachowała się ruina zbudowanego na przełomie XIII i XIV wieku zamku Kapituły Chełmińskiej, skąd podziwialiśmy sam Kurzętnik jak i dolinę rzeki Drwęcy z Nowym Miastem w oddali. Po przyjeździe był czas na grillowanie oraz dyskotekę.

10301061_603181456446534_220072915102206559_n 10374032_603175433113803_7425156964534822438_n

W dniu 5.07.2014 o godz. 12.00 w nowomiejskiej Bazylice odbyły się uroczystości związane z Marszem na Grunwald. Pasowano rycerzy, odegrano „Ostatnią naradę”, inscenizację „Bitwy o Bratian”. Nie zabrakło też tańców średniowiecznych, turniejów rycerskich i zawodów łuczniczych, koncertu zespołu „Percival”. Licznie zgromadzona publiczność bawiła się do późnych godzin nocnych.

DSCF4581 DSCF4590 10418299_603190729778940_6415822022245844488_n DSCF4610DSCF4606 DSCF4601 DSCF4620 DSCF4621 DSCF4627 DSCF4648 DSCF4660 DSCF4664  DSCF4666 DSCF4667 DSCF4669 DSCF4682 OLYMPUS DIGITAL CAMERA DSCF4700 DSCF4695 DSCF4689

„Połamani słowem w akcji…”

DSCF4376

Dotychczasowym działaniom teatralnym w kwietniu 2014r. postanowiliśmy nadać spójną formę. Powstała zatem grupa teatralna pod szyldem „POŁAMANI SŁOWEM”, która natychmiast zabrała się do intensywnej pracy. Efektem jej działań było przedstawienie pt. ”Baśń o upartym ośle”, które odegraliśmy po raz pierwszy 26 maja a następnie przedstawiliśmy ją gościom z „Monaru” 29 maja. Z kolei 2 lipca mieliśmy zaszczyt wystąpić przed dziećmi w wyszkowskiej bibliotece w ramach wakacyjnych zajęć. Wydarzenie to dostarczyło nam wielu pozytywnych wrażeń, gdyż dzieci aktywnie uczestniczyły w przygotowanych przez nas zajęciach. Wspólne 1,5 godziny minęło na dyskusji o złych i dobrych stronach uporu, czytaniu wierszy, zabawie w zgadywanki i wspólnym śpiewaniu. Mamy nadzieję, że to początek dalszej pozytywnej współpracy. Dziękujemy kierownictwu biblioteki dziecięcej za gościnności i zaangażowanie.

DSCF4457DSCF4458DSCF4466DSCF4469DSCF4547DSCF4548

II Olimpiada Osób Niepełnosprawnych w Brańszczyku

             II Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych odbyła się 28 maja w Brańszczyku na terenie Domu Pomocy Społecznej. Oprawą imprezy zajęli się  pracownicy Zespołu Szkół Specjalnych oraz pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Brańszczyku. W imprezie wzięły udział instytucje opiekuńcze i edukacyjne z terenu powiatu wyszkowskiego oraz  powiatów sąsiadujących .Zawody rozpoczęły się ceremonią olimpijską. Na znak otwarcia imprezy zostały wypuszczone gołębie symbolizujące pokój. Nasz dom reprezentowało 13 osób w pięciu konkurencjach tj. grze zespołowej w ringo, piciu napoju przez słomkę na czas, rzucie piłką lekarską, dmuchaniu piłeczki po równi pochyłej, rzucie piłką do celu. Nasi olimpijczycy zdobyli 2 medale srebrny i złoty w konkurencji dmuchanie piłeczki po równi pochyłej (złoto Piotr Jarka) oraz piciu napojów przez słomkę na czas(srebro Sławomir Sarnacki. Podczas zawodów panowała aura rywalizacji i ducha walki. Pośród pięknie otaczającej zieleni uczestnicy olimpiady kibicowali swoim koleżankom i kolegom oraz integrowali się z osobami z innych instytucji. Odbyły się także mecze piłki nożnej (m.in. VIP-y kontra Reszta Świata). Organizatorzy zadbali także o nasze brzuszki. Ciepłe posiłki oraz zimne napoje gasiły pragnienia olimpijczyków. Gratulujemy organizatorom tak wspaniałej imprezy  i dziękujemy, że „Soteria” mogła uczestniczyć w tak dobrze zorganizowanej zabawie. Gratulacje dla naszych medalistów!!! Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników zawodów, zaangażowanie i walkę do „ostatniego gwizdka”.

                                       

Spotkanie wielkanocne w Soterii

15 marca  w „SOTERII” odbyło się uroczyste Wielkanocne spotkanie, na które społeczność ŚDS zaprosiła panią Teresę Goździewską – przedstawiciel Burmistrza Wyszkowa, panią  Ewę Chmielewską - przedstawiciel Ośrodka Pomocy Społecznej, panią Alicję Zapolską – dyrektor Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Dębinkach oraz proboszcza parafii św. Wojciecha ks. Romana Karasia.

Po wspólnej modlitwie, śpiewaliśmy okolicznościowe piosenki przy akompaniamencie gitary. Po czym oddaliśmy się ucztowaniu – spożywaliśmy potrawy przygotowane przez domowników w ramach treningu kulinarnego.

 

Dzień kobiet

W tym roku dzień kobiet upłynął pod znakiem aktywności teatralnej. Uczestnicy Soterii biorący udział w zajęciach teatralnych, zaprezentowali dwie krótkie etiudy o tematyce miłosnej, przed publicznością Domu Seniora.

Wiosenne spotkanie z wojskiem 21.03

Pierwszy dzień wiosny, oprócz pięknej pogody, przywitał uczestników Domu Soteria dodatkowymi atrakcjami. Spotkanie z wojskiem, zaowocowało m.in degustacją grochówki wojskowej, akcjami z bronią w ręku, poznaniem człowieka/żołnierza z lasu, wejściem w rolę sapera (fotorelacja poniżej).

Pożegnanie w ” SOTERII”

W dniu 28.02.2014r. pożegnaliśmy naszą koleżankę i terapeutkę Alicję Zapolską. Po wielu latach wspólnej pracy z żalem rozstajemy się i jednocześnie składamy serdeczne podziękowania za opiekę, wskazywanie perspektyw życiowych i wspieranie w trudnych chwilach. Życzymy wielu sukcesów w nowo podjętej pracy zawodowej.

Tego samego dnia również pożegnaliśmy kolegę psychologa Marcina Sękowskiego, któremu życzymy wielu sukcesów zawodowych.

Kolędnica w DPS dla Dzieci w Niegowie

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie zorganizował po raz pierwszy kolędnicę. Na imprezę zaproszono gości z placówek, zajmujących się rehabilitacją osób niepełnosprawnych, głównie z Powiatu Wyszkowskiego. Uczestnicy spotkania śpiewali piękne polskie kolędy i pastorałki oraz zaprezentowali swoje talenty artystyczne.

Własne aranżacje pieści bożonarodzeniowych przygotowali: Chór Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie pod kierunkiem Zofii Borkowskiej, mieszkańcy DPS „Fiszor” z Gaju oraz Uczniowie i nauczyciele Szkoły Filialnej SOSW w Wyszkowie z/s w Gaju, uczniowie Szkoły Filialnej Szkoły Podstawowej Specjalnej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym z siedzibą w DPS dla Dzieci w Niegowie wraz z nauczycielami, Zespół „Nadbużanie” działa w DPS w Brańszczyku pod kierunkiem Beaty Konarzyckiej, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Wyszkowie, Ośrodek Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy PSOUU koło w Wyszkowie, Zespół wokalny z Zespołu Szkół Specjalnych w Brańsczyku, Zespół wokalno-instrumentalny uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie, nauczyciele szkoły wraz z pracownikami Nadleśnictwa w Wyszkowie połączyli się w Chórze Przyjacielskim Leśno – Nauczycielskim, podopieczni DPS dla Dzieci w Niegowie i pracownicy placówki, a także młodzież z Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie.

Ponadto podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „SOTERIA” w Wyszkowie zaprezentowali przedstawienie „Na świątecznym polskim bazarze”. Poniżej znajdują się zdjęcia z występu.

Wszyscy uczestnicy kolędnicy otrzymali upominki.

Wieczerza wigilijna w „SOTERII”

17 grudnia 2013 w „SOTERII” odbyło się spotkanie wigilijne. Gościliśmy Wiceburmistrza Adama Warpasa, Dyrektor OPS Agnieszkę Mróz oraz proboszcza parafii św. Wojciecha ks. Romana Karasia. Uczestnicy, pracownicy, sympatycy placówki oraz zaproszeni goście podzielili się opłatkiem, spożyli wieczerzę oraz odśpiewali piękne polskie kolędy.