Finał „Festiwalu Radości Życia Osób z Niepełnosprawnościami”

Dziś [19.11.20013] w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” odbyło się wyjątkowe wydarzenie. „Festiwal Radości Życia Osób z Niepełnosprawnością” to projekt zainicjowany wspólnie przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Wyszkowie oraz „Stowarzyszenie Ważna Róża”.

Organizatorzy zaprosili do udziału w projekcie m.in.: Środowiskowy Dom Samopomocy „SOTERIA”, Polski Związek Niewidomych, grupę wsparcia dla osób chorych na stwardnienie rozsiane działającą przy OPS, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym „Koło” w Wyszkowie. Projekt jest wspierany przez Zarząd Województwa Mazowieckiego. W jego ramach uczestnicy brali i biorą udział w szeregu atrakcyjnych zajęć, których efekty zaprezentowali dziś na scenie „Hutnika”.

Wydarzenie poprowadzili: Łukasz Deptuła oraz Sylwia Kaźmierczak – liderzy projektu „Kalkulator Kosztów Zaniechania”, którego jednym z efektów był dzisiejszy festiwal. Podczas spotkania uczestnicy projektu zaprezentowali swoje talenty, wśród których dominowało recytowanie oraz odgrywanie różnych ról. Na rozpoczęcie magicznego „Festiwalu” zatańczyli Mistrzowie Świata i Europy w tańcu integracyjnym, po których uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej zaprezentowali spektakl „Jest jak kwiat”. Jednym z celów festiwalu było zapoznanie ludzi z problemami osób niepełnosprawnych oraz pokazanie, jak skutecznie sobie z nimi radzą i jak wielkie talenty posiadają. Wolontariusze oraz organizatorzy zaprosili Bogdana Pągowskiego, Grzegorza Nowosielskiego, Agnieszkę Mróz oraz Krystynę Kurowską do doświadczenia „Jak to jest być niepełnosprawnym”. Zadaniem dyrektor OPS było zejście po schodach w specjalnie przygotowanych obciążnikach, które służyły pokazaniu odczuć osoby chorej na stwardnieje rozsiane. Dyrekotr PCPR zmierzyła się również ze stopniami, wcielając się jednak w sytuację osoby niewidzącej. Zadaniem starosty oraz burmistrza było pokonanie przeszkód na wózku inwalidzkim. Zadania wykonywano pod czujnym okiem koordynatora projektu Artura Laskowskiego. Wszyscy stwierdzili zgodnie, iż bycie osobą niepełnosprawną jest wielkim ciężarem, a za ich męstwo i radzenie sobie z trudnościami należy im się podziw i szacunek.

Podczas festiwalu oglądaliśmy wiele znakomitych występów, m.in.: adaptację „Małego Księcia” w przedstawieniu podopiecznych „Ważnej Róży” pod tytułem „Pamiętniki Małego Księcia”. Publiczność obejrzała także poruszający film o tym, jak radzą sobie osoby chore na stwardnienie rozsiane oraz „Opowieść o wędrowcu, który szczęścia szukał”. Gwiazdą festiwalu był zespół „Drewutnia”.

Dzisiejsze spotkanie, które jest rezultatem ciężkiej pracy wielu organizacji i stowarzyszeń, wolontariuszy i ludzi o dobrym sercu, pokazało ogromną i szczerą radość życia osób niepełnosprawnych. Entuzjazmu, masy energii i otwartość możemy im tylko pozazdrościć.

Tekst pochodzi ze strony: http://www.tubawyszkowa.pl/aktualnosci/czytaj/2472/Festiwal-Radosci-Zycia-w-Wyszkowie . Tam też, pod tekstem, znaleźć można dużo więcej zdjęć z imprezy.